Přidej recenzi

13 – Kdy se platí CLO a DPH na Aliexpress

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 hlasů, Průměr: 5,00 z 5)
hodnoceniLoading...

Pokud jste se rozhodli objednávat zboží z Číny, v našem případě z Aliexpress , je důležité myslet i na případné další náklady s tím spojené. Směřuji tím k nákladům jako je CLO a DPH. Před objednáním zboží byste si měli mít jasno v tom, kdy a jaké poplatky budete platit a proč byste vlastně něco platit měli.

Na internetu najdete mnoho různých informací ohledně toho, jak to na celnici funguje. Cílem tohoto článku je Vám poskytnout sjednocené údaje i s názorným výpočtem. Informace  jsou orientované na soukromé osoby, protože podmínky pro podnikatele se mohou lišit.

Jaké se platí poplatky?

Velmi jednoduše a zkráceně.

Balík do 22 eur – neplatíte nic

Balík nad 22 eur do 150 eurplatíte DPH (21 % z ceny zboží včetně poštovního poplatku) + poplatek za zpracování a zastupování poštou nebo kurýrní společností

Ukázkový výpočet výsledné částky:

Zboží objednané v hodnotě 80 eur. Poštovné v tomto případě nebylo žádné.

21 % z 80 eur – 16,8 eur.

K těmto 16,8 eurům připočteme poplatek za zastupování poštou či kurýrní společností (kolem 5 eur v případě pošty, kurýrní společnosti mají různé poplatky a jsou dostupné na jejich domovské stránce)

Balík nad 150 eur – platíte CLO + DPH + poplatek za zpracování a zastupování poštou nebo kurýrní společností

V případě objednávky nad 150 eur se jako první údaj počítá CLO a tedy se mění způsob počítání DPH!

Ukázkový výpočet výsledné částky:

Zboží objednané za 160 eur. Poštovné do této ceny nezapočítávají. Podle charakteru objednávky zjistíme výši cla. V našem případě to bude lustr z plastu (clo je ve výši 4,7%).

Výpočet CLO – 4,7% ze 160 eur = 7.52 eur

Výpočet DPH – 21% ze 167.52 eur (160+ 7.52) = 35,18 eur

Výsledná částka potřebná na zaplacení tedy bude 7.52 + 35,18 =  42,7 eur . K této částce si vždy musíte připočítat poplatek za zastupování poštou nebo kurýrní společností.

Momentálně je clo na elektroniku ve výšce od 3 do 11%, v závislosti na druhu zboží a pár ušetřených procent jistě potěší nejednoho nakupujícího. Netřeba ale zapomínat, že clo na mobilní telefony je momentálně clo nulové a tohoto poplatku se netřeba vůbec obávat.

Proč platím poplatky já a ne prodejce z Aliexpress ?

Poplatky za dovoz zboží platí vždy příjemce. Tyto poplatky nelze zpětně vymáhat a tedy to ani nezkoušejte. Většina prodejců má na svých stránkách upozornění, že za jakékoli celní poplatky nese odpovědnost kupující.

Jak probíhá doručení zboží?

Čínské obchody k zásilkám většinou nepřikládají doklady a udanou cenu výrazně snižují. Pokud pracovník celního úřadu nemůže zjistit reálnou cenu zboží, vychází z rentgenových snímků. Po jejich prozkoumání se rozhodne pro jeden z následujících postupů.

  • Pokud reálná cena zásilky přibližně odpovídá udané ceně a nepřesahuje hodnotu k vyměření cla ani DPH, je předána České poště a doručena adresátovi.
  • Pokud reálná cena neodpovídá udané hodnotě zásilky, vyžádá si celní úřad doklady k určení skutečné ceny zboží (fakturu nebo výpis platby). Stačí tedy poslat vyžádané dokumenty celnímu úřadu, který určí reálnou cenu zásilky.
  • Pokud reálná cena zásilky nepřesahuje 22 Euro, je balík předán České poště a doručen adresátovi. Za uskladnění, ověření zásilek a zastupování při celním řízení si česká pošta účtuje poplatek 180 Kč.
  • Pokud je reálná cena vyšší, vyměří celní úřad DPH a clo (u zásilek v hodnotě nad 150 Euro). Vyměřenou částku uhradíte České poště před převzetím zásilky.
Shrnutí: Dopravci si účtují poplatek za vyřízení
  • Česká pošta (uskladnění a ověření zásilek): 96 Kč
  • Česká pošta (proclení): 180 Kč
  • UPS (odměna komisionáře): 260 Kč

Chci poprosit ty, kteří mají zkušenosti s proclením zboží a DPH, aby napsali do diskuze na stránky www.AliRecenze.cz.

Čerpáno bylo z těchto zdrojů:

Obecné informace

Link na zjištění výšky CLA pro Českou republiku

Odbavování poštovních zásilek – nákup přes internet

Česká pošta a zásilky ze zahraničí

Další důležité články:  Celnice a Aliexpress – otázky a odpovědi

A aby pro Vás bylo nakupování na Aliexpress, co nejjednodušší, tak doporučujeme stránky www.AliRecenze.cz. Můžete tam přidávat recenze na zboží zakoupené na Aliexpress. Už teď tam najdete přes 1000 recenzí od ostatních nakupujících. Dále je zde pro Vás připravená rozsáhlá diskuze o Aliexpress. Nemusíte se bát na cokoliv zeptat 🙂 Pokud hledáte ověřené prodávající a produkty, tak ty najdete v sekci produkty na www.CeskyAli.cz. Pro další super tipy a vychytávky o nakupování na Aliexpress se přidejte na FB stránku Aliexpress – Realne fotky & InspirationA jestli Vám nesedla velikost objednaného oblečení nebo jste si jen objednali větší balení doplňků do domu, tak je prodejte v Aliexpress BAZARU na stránce www.AliManiacky.cz.

 

Komentáře

3 komentáře
  1. Je možné aby zboží které jsem objednal a zaplatil 22.11.2016 doposud nedošlo ? Potvrzení objednávky a platby došlo obratem po platbě.

  2. Mně se osvědčilo zaplatit nákup kartou, kde platba neprojde pro nedostatek peněz na účtu a tím si zablokovat aktuální cenu nákupu. Pokud se zboží ještě zlevní, opakuji tento postup v novém nákupu. Pokud se již nezlevní, nebo není na skladě, opakuji platbu pro starý zablokovaný nákup – tentokrát již s dostatkem peněz na kartě:-)

  3. Ahojte, máte niekto skúsenosti s nákupom cez ezpopsy?

Napište komentář