Přidej recenzi

Celní řízení = cena dopravy

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (3 hlasy) se naposledy zapojil uživatel  Vladimir Vysocina a poslední změna proběhla před 1 rok.

Prohlížíte 3 příspěvky - 1 ze 3 (z 3 celkově)
  • Autor
    Reakce
  • #2911

    Jaroslav
    Účastník

    Dobrý den,
    narazil jsem při zjištování informací ohledně případného celního řízení na následující informaci, která je na stránce České pošty :

    [b]Pokud údaje na zásilce nebo vámi zaslaných dokladech neobsahují informaci o výši poštovného (dopravě), bude k hodnotě zboží připočteno poštovné dle platného ceníku ČP – mezinárodních poštovních služeb.[/b]

    Takže, chápu správně tuhle teorii ? pokud bude na zaslané objednávce cena dopravy nula, což je většinou u free shipping a celnice mi např. zadrží zásilku v hodnotě 20 dolarů, protože se jim nebude třeba cena zdát, tak v případném celním řízení mám smůlu, neboť mi k tomu napaří drahé poštovné a v tu chvílu už se nevejdu do těch 22 euro ?

    Nevyplatí se pak raději si připlatit tu levnou dopravu, která se nabízí za cca 1-2 dolary a v tu chvílu mám na objednávce cenu dopravy a v případě zadržení zásilky se k tomu připočítá jen ta doprava 1-2 dolary a do limitu se vejdu ?

    Je moje úvaha správná ?

    A druhý dotaz : v info se píše, že se má dodat vyplněná a podepsaná plná moc, znamená to, že nemusí být ověřená ? děkuji..

    #2912

    Iveta
    Klíčník

    Dobrý den,
    ano přesně tak to je. Jinak druhá možnost je, že na obálce bude napsáno Cena včetně poštovních poplatků a tím se prý také vyhnete připočtení poštovného.

    #7950

    Vladimir Vysocina
    Účastník

    Dobrý den.

    Moje zkušenost – koupil jsem stan.
    Předpokládal jsem celní řízení a zaplacení DPH. Trvalo to více než měsíc a pak mi bylo vyměřeno i DPH z poštovného (které bylo zdarma) stanoveného na 1000,-Kč

    Můj argument, že stan, který by byl díky poštovnému o 1000,- Kč dražší bych zcela jistě nekupoval, zapadl v komunikačním ruchu a tak jsem mávl rukou a zaplatil státu 220,- Kč více.
    Stále si však myslím, že to není v pořádku. Zde je část komunikace s možným řešením:

    Ustanovení čl. 139 IA stanoví, že poštovné vybírané za zboží zasílané poštou až na místo určení se s výjimkou dodatečných poštovních poplatků vybíraných na celním území Unie zahrnuje do celní hodnoty tohoto zboží.

    A takto to vyřešila soudružka plukovnice:

    Z výše citovaného ustanovení je zřejmé, že celní předpisy od data 1. 5. 2016 nepřipouštějí jinou možnost, než zahrnutí poštovného do celní hodnoty.
    V případě, že poštovné není zahrnuto do ceny skutečně placené, nebo která má být skutečně zaplacena za doručovanou zásilku, pak musí být k této ceně přičteno.

    . Toto ustanovení stanoví, že je-li doprava poskytována zdarma, nebo si ji zajišťuje kupující, vypočítají se náklady na dopravu, které mají být zahrnuty do celní hodnoty zboží, podle přepravních sazeb obvykle používaných pro stejný druh dopravy.

    plk. Ing. Sylva Urbanová
    ředitelka odboru 21 Celního
    Generální ředitelství cel

    Toto je realita a možné řešení:

    1) Do základu pro vyměření cla, tzn. do celní hodnoty zboží se od 1.5.2016 zahrnuje poštovné a to v souvislosti s nabytím účinnosti PROVÁDĚCÍHO NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2015/2447 ze dne 24. listopadu 2015, kterým se stanoví prováděcí pravidla k některým ustanovením nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 952/2013, kterým se stanoví celní kodex Unie, tzv. Implementačního aktu k celnímu kodexu Unie, dle čl.139. (viz příloha)
    „Upozornění (případy, kdy je poštovné zdarma) v souvislosti se změnami celních předpisů od 1.5.2016 celní úřad od tohoto data nepovažuje za průkazné, že je poštovné zahrnuto v ceně zboží, pokud bude na předložených dokladech uvedeno např. Free shipping, Shipping 0 …a to ani v případech doložení platby částky uvedené v dokladech – objednávce, faktuře …( (budou akceptovány pouze dodací podmínky dle INCOTERMS potvrzující, že poštovné je v ceně zboží zahrnuto, případně údaj na dokladu, který tuto skutečnost jednoznačně potvrzuje, např. Shipping included). V případě, že nebude jednoznačně prokázáno, že poštovné je v ceně zboží zahrnuto, bude do celní hodnoty (v souladu s platnými předpisy) započítáno poštovné dle přepravních dokladů, případně poštovního tarifu. (informační linka celního úřadu – tel.257 019 256) .

    Nevím jestli umíte informovat dodavatele aby takto osvěžil dodací podmínky, případně uváděl informaci na obalu. Bylo by to řešení do budoucna pro všechny

    S pozdravem Vladimír

Prohlížíte 3 příspěvky - 1 ze 3 (z 3 celkově)

Pro reakci na tento článek se musíte přihlásit.